DOMOVNÍ ŘÁD
11. 5. 2010
Domovní řád
MOTTO: MOJE SVOBODA KONČÍ TAM, KDE ZAČÍNÁ SVOBODA TOHO DRUHÉHO...
Společenství domu č.p. 591,592 Jana Morávka 591, 592, 254 01 Jílové u Prahy
Preambule:
Pravidla mají přispět k tomu, aby vztahy a vzájemné soužití mezi vlastníky a obyvateli bytů byly klidné, vyrovnané, přátelské nebo alespoň uspokojující.Tato pravidla jsou součástí zakládajících dokumentů Společenství vlastníků a jsou závazná pro všechny členytohoto společenství. Členové Společenství domu (dále jen Společenství) jsou povinni přenést povinnost dodržování těchto pravidel na obyvatele bytů v případě, že byt bude přenechán k dispozici jiné osobě. Tato pravidla vycházejí z obecně závazných právních předpisů jakož i z dobrých mravů a obecných zvyklostí a jejich dodržováním se předejde možným konfliktům a napětím v sousedských vztazích. Z tohoto důvodu je jejich dodržování v rozsahu od povinnosti ze zákona až po dodržování vyplývající ze slušného chování a vzájemné lidské ohleduplnosti Společenstvím důsledně vyžadováno a porušování těchto pravidel podléhá postihům, které budou kategoricky uplatňovány.
I. ÚVOD
Domovní řád Společenství vychází ze Stanov tohoto společenství a zahrnuje i některá organizační pravidla. Tento domovní řád má přispět k tomu, aby domy byly řádně užívány, udržovány na požadované úrovni, aby bylo zabráněno jejich poškozování a znehodnocování. Dodržováním zásad tímto řádem vyhlášených je možno předcházet škodám, zajistit bezpečnost při užívání domů, a snižovat náklady při jejich údržbě a opravách. Ustanovení tohoto domovního řádu jsou závazná pro všechny osoby, které užívají byty, společné prostory a zařízení v domech č.p. 591 a 592 v ulici Jana Morávka v obci Jílové u Prahy, tj. pro vlastníky bytů a členy jejich
domácností, pro vlastníky bytů a pro vlastníky bytů a jejich nájemníky (dále jen „uživatel bytu“).
II. UŽÍVÁNÍ BYTŮ A SPOLEČNÝCH PROSTOR
1. Bytem se rozumí samostatná bytová jednotka, ohraničená vstupními dveřmi, uzavíracími ventily přívodu teplé a studené vody, a elektroměrem. Součástí bytu jsou rovněž okna a veškerá vnitřní instalace (potrubní rozvody vody a ústředního topení, elektro-instalace), kromě stoupacích vedení až po uzavírací ventily a kromě hlavního potrubí odpadu.
2. Společnými prostorami se rozumí části domu ve společném spoluvlastnictví, určené pro společné užívání, a to zejména základy, hlavní stěny, vchody, schodiště, chodby, střecha, společné antény, hlavní vodovodní, kanalizační, elektrické sítě, prostory pro ukládání kol a kočárků, úklidová místnost.
3. Nebytové prostory jsou garážová stání v suterénu domu.
4. Každý uživatel bytu je oprávněn užívat veškeré společné prostory jen podle jejich určení. Je povinen udržovat svůj byt na svůj náklad ve stavu způsobilém k řádnému užívání, a provádět včas potřebnou údržbu a opravy tak, aby nerušil, neomezoval ani neohrožoval ostatní uživatele bytů v jejich užívacích právech a oprávněných zájmech. Zajišťovat provádění revizí elektro v bytě.
5. Uživatel bytu je povinen nahradit škody, které na jiných bytech nebo společných částech nebo zařízení domů
způsobil on nebo jeho hosté. Náhradou škody se rozumí buď uvedení do původního stavu nebo náhrada v penězích. Bez souhlasu výboru společenství (dále jen výbor) a bez stavebního povolení není dovoleno provádět takové opravy bytu a jeho zařízení, jimiž by byl měněn vzhled domu, ohrožena jeho statika nebo jinak narušena funkčnost technického zařízení domu (plyn, vytápění, voda, elektrotechnika, domácí telefon, televizní anténa apod.).
6. Vlastník bytu, který poskytne byt do pronájmu nebo jej přenechá k dočasnému užívání třetí osobě, je odpovědný za to, že tyto osoby dodržují domovní řád v celém rozsahu. Současně oznámí výboru počet osob, a současně jejich jména a kontakty, které budou takto byt užívat, aby bylo možno stanovit kalkulační klíč pro rozpočet společných nákladů. Pokud by osoby, užívající byt nerespektovaly zásady stanovené tímto domovním řádem, anebo obecně platné zásady slušného občanského soužití, má výbor právo vlastníka vyzvat jak k úhradě případně vzniklých škod, tak i k ukončení podobného nájemního vztahu.
7. Vlastník bytu, který hodlá svůj byt pronajmout anebo přenechat do užívání třetí osobě, před uzavřením smluvního vztahu (nájem, užívání, apod.) projedná tento svůj záměr s výborem Společenství, zejména pak otázku finančního vyrovnání případných dluhů na nájemném nebo fondu oprav. Současně bude projednána nová kalkulace záloh v závislosti na změněném počtu osob byt užívajících. Pokud vlastník bytu svůj záměr s výborem neprojedná, je výbor oprávněn kalkulovat úhradu společných nákladů podle svého vlastního uvážení.
8. Vlastník bytu, který sám v bytě nebydlí (buď jej pronajímá, anebo jej navštěvuje pouze krátkodobě), je povinen oznámit výboru svou korespondenční adresu nebo jiný způsob kontaktu za účelem doručování nutných informací, pozvánek event. zjišťování stanovisek nebo rozhodnutí.
III. DENNÍ ŘÁD
1. Noční klid musí být dodržován v době od 22.00 hod. do 6.00 hod. V této době není dovoleno hrát na hudební nástroje, používat vysavačů a jiných hlučných zařízení a přístrojů (robotů, vrtaček, atd.), zpívat, hlučně se bavit a způsobovat větší hluk. V této době je žádoucí používat audio-přístroje používat tak, aby jejich zvuk nepronikal do okolních bytů. V této době nelze též používat domácí automatické pračky. Uživatelé bytu jsou odpovědni i za hluk, který mohou způsobovat s nimi žijící zvířata (štěkání, vytí, apod.) a podle okolností tomu zabránit. Navíc v bytech sousedících s byty s rodinami s malými dětmi bude doba nočního klidu od ??20:00 hod. do 7:00?? hod.
2. Vlastník každého bytu má právo na jeden klíč k příslušné kolárně patřící danému vchodu. Tyto místnosti slouží k ukládání ??kočárků, kol, lyží, saní, příslušenství k automobilům (sněhové řetězy, nosiče na střechu apod.)?? Tyto prostory nesmí sloužit ke skladování nepotřebných věcí. O případné změně jejich užívání rozhodnou vlastníci společně.
3. Uživatel bytu je povinen podílet se na zajišťování pořádku a čistoty v domě, zejména na úklidu společných prostor v domě, zametání a mytí schodů a chodeb, udržování čistoty ve sklepě, čištění schodišťových oken, zábradlí, osvětlovacích zařízení, vchodových dveří a odklizení sněhu z chodníků přilehlých k domu v zimním období, podle zásad a v rozsahu stanovených rozpisem služeb v domě. Úklid a čištění se provádí pokud potřeba nevyžaduje častějších úkonů, minimálně 1x týdně. Službu konající uživatel bytu ručí za čistotu během celé týdenní služby. Kontrola úklidu se bude provádět vždy v neděli večer. V případě, že v neděli večer ve 20:00 nebude čistota zajištěna, zaplatí služba do pokladny společenství sankci 3OO,-Kč. Pokud úklid zajistí jiný uživatel zaplatí služba 300,-Kč tomuto uživateli. Zaviní-li znečišťování společných prostor některý z uživatelů bytu, je povinen znečištění okamžitě odstranit, jinak může být odstraněno na jeho náklad. Rozsah úklidu bude stanoven dle „Pravidel úklidu v domě“. Je zakázáno nad míru přiměřenou poměrům obtěžovat sousedy prachem, popílkem, kouřem, plyny, parami, pachy, pevnými a tekutými odpady, světlem, stíněním a vibracemi.
IV. TECHNICKÝ PROVOZ
1. Z obecně platných předpisů a ze Stanov společenství vyplývá pro vlastníky bytů povinnost pečovat o řádný provoz a technický stav domu. K zabezpečení požadovaného technického stavu domu se provádí: základní údržba domu, technické prohlídky, revize a zkoušky (elektrická instalace, požární technika, vodoměry), běžné opravy, generální opravy, modernizace a rekonstrukce. V zájmu řádného provedení těchto prací je uživatel bytu povinen umožnit přístup k vodovodní, nebo elektrické instalaci, k topení a ke kanalizačnímu svodu. Rovněž tak je povinností zpřístupnit tato zařízení, která jsou společným vlastnictvím a nejsou součástí jednotlivých bytů (viz bod 1. čl. II tohoto Domovního řádu).
2. Mezi nejzákladnější preventivní opatření k předcházení poruch patří:
a) uvnitř bytu
– nepřetěžovat elektrickou instalaci používáním náročnějších spotřebičů než připouští norma,
– používat pouze takové spotřebiče, které jsou v dobrém technickém stavu,
– pravidelně, alespoň 1x měsíčně protáčet uzávěry radiátoru topení, ventilů teplé a studené vody, uzávěrů
přívodu vody do nádrže klozetové mísy, aby nedošlo k jejich znehybnění,
– průběžně kontrolovat odkapávání vody z ventilů (baterií) a únik vody na klozetu (čeření hladiny).
b) společné prostory
– dodržovat pravidla protipožární ochrany,
– kontrolovat v každém poschodí způsob větrání a po vyvětrání zavírat chodbová okna,
udržovat pořádek a čistotu,
– kola a kočárky uklízet tak, aby se do koláren vešlo kol a kočárků co možná nejvíce a udržovat zde pořádek.
3. Předepsané technické, bezpečnostní i protipožární prohlídky, zkoušky a revize budou organizovány správcem
domu a budou hrazeny z fondu oprav Společenství domu č.p. 591 a 592.
4. V případě poruchy plynové kotelny je třeba volat poruchovou službu, kterou zajišťuje ………………..
V. BEZPEČNOST A POŘÁDEK
1. V zájmu bezpečnosti osob a majetku platí tyto zásady:
a) Uživatelé bytu jsou povinni zamykat dům v době od 22.00 do 6.00 hodin. V případě, že výbor rozhodne o
tom, že dům bude uzavřen stále, jsou všichni obyvatelé domu toto rozhodnutí povinni respektovat.
b) každý uživatel bytu je povinen dodržovat pravidla bezpečnosti práce, zejména při manipulaci s elektrickými spotřebiči a při odchodu z bytu se přesvědčit, zda jsou všechny přívody vody a el. proudu vypnuty.
c) každý uživatel bytu je povinen vědět, že telefonní číslo 112 platí pro veškerá tísňová volání; hasiči 150, lékařská služba 155, policie 158.
d) za bezpečnost a chování nezletilých dětí odpovídají jejich zákonní zástupci, kteří děti poučí o základních pravidlech bezpečnosti a chování v domě a v jeho bezprostředním okolí.
2. Hlavní uzávěry vody, rozvodné skříně pro osvětlení domu a do jednotlivých bytů musí být označeny. Manipulace s těmito zařízeními je povolena pouze oprávněným osobám.
3. Vstup na střechu domu je dovolen pouze oprávněným osobám.
4. Chodby před jednotlivými byty ve všech podlažích a schodiště musí být stále volně průchodné – únikové cesty. Na chodbách nebudou skladovány a odkládány předměty ve smyslu zákona 246/2001 o způsobu vytváření podmínek pro hašení požáru. Jedná se zejména o odpadky, botníky, skříně atd.
5. V případě vzniku požáru je nutno okamžitě upozornit ostatní obyvatele zvoláním „HOŘÍ“ a neprodleně
přivolat hasiče.
6. Kontejnery na odpadky jsou umístěny před domem č.p. 591 a 592. Kontejnery na tříděný odpad (papír, sklo, PET-lahve) jsou řádně barevně označeny a umístěny naproti přes ulici nad severní stranou domu č.p. 591. Do kontejnerů na tříděný odpad je zakázáno vhazovat věci, které tam nepatří, např. koberce, el. spotřebiče, kusy nábytku apod.
7. Zatravněné plochy před domem mají okrasný účel. Uživatelé bytů jsou povinni vyvarovat se znečišťování
těchto prostor různými druhy odpadků, papírů apod.
8. Chovat nebo držet psy, kočky a jiná zvířata v bytě je dovoleno v souladu s platnou vyhláškou města či obce, pokud to nebude zakázáno rozhodnutím hygienika popř. jiným orgánem na základě právních předpisů k tomu zmocněných. Nájemce bytu nese plnou odpovědnost za domácí zvířata, který jsou v bytě držena (psi, kočky, morčata apod.). Je současně povinen dbát, aby nedocházelo k rušení užívacího práva ostatních obyvatel domu a byla dodržována čistota v domě a okolí.
9. Chov ostatních zvířat, která mohou ohrozit zdraví nebo život spoluobčanů (jedovatých nebo jinak nebezpečných) je chovatel povinen oznámit výkonnému výboru.
10. Je výhradně zakázáno kouřit ve všech společných prostorách domu.
VI. ZDROJE INFORMACÍ
1. Základním zdrojem informací pro všechny obyvatele jsou nástěnky v přízemí jednotlivých domů a E-mail. Jejím prostřednictvím předává výbor Společenství a správce domu nejdůležitější informace všem obyvatelům domu.
2. Dalším zdrojem informací je web společenství na adrese http://www.
3. Vlastníci v případě žádosti komunikují písemně poštou nebo E-mailem a výbor odpovídá rovněž písemnou formou nebo E-mailem s řádným zdůvodněním případného zamítavého stanoviska.
VII. OBECNÁ USTANOVENÍ
V případě porušení tohoto Domovního řádu a opatření a při vyčerpání všech přípustných nápravných prostředků
je výbor Společenství povinen ostatním vlastníkům bytových jednotek oznámit druh porušení, resp. přestupku a
jméno viníka. Pokud bude Společenstvím domu odsouhlasen systém a výše pokut, může výbor viníkovi tuto pokutu uložit. Pokuta pak bude připočítána k pravidelnému měsíčnímu poplatku a bude inkasována společně s ním.
VIII. ZÁVĚREČNÁ USTANOVENÍ
1. Tento Domovní řád byl schválen usnesením výboru Společenství domu dne den Měsíc a rok a vstupuje v platnost dne den měsíc rok.
2. Domovní řád může být měněn nebo doplňován na základě vzniklých potřeb. Náměty k jeho doplnění nebo úpravám má právo podávat každý z uživatelů bytu. Schvalování doporučených změn se provádí buď na schůzi
Společenství domu, anebo formou oběžníku.
V Jílové u Prahy den, měsíc rok